Skip to content ↓

Staff & Governors

Senior Leadership Team

NAme Responsiblity
Mrs Anne Monahan Headteacher
Mrs Maria O'Connell Deputy Headteacher
Mrs Johanna Collyer Assistant Headteacher
Mrs Irene Marotta Assistant Headteacher

Reception Staff

Name Responsibility
Mrs Susanna Solomon Ash Class Teacher & EYFS Team Leader
Miss Sinead Moran Alder Class Teacher
Mrs Laxmi Garcia-Hutchinson Ash Teaching Assistant
Mrs Geraldine Canavan Alder Teaching Assistant

Year 1 Staff

Name Responsibility
Miss Marie Mulrooney Aspen Class Teacher, KS1 Leader, KS1 English Coordinator
Miss Anne-Marie Lydon Beech Class Teacher, Geography Coordinator
Mrs Bernie Campbell Beech Teaching Assistant
Mrs Veronica Madden Aspen Teaching Assistant

Year 2 Staff

Name Responsibility
Ms Noelle Fitzgerald Elm Class Teacher
Miss Roberta Mazzi Cedar Class Teacher
Mrs Elpida Mallaci-Bocchio Elm Teaching Assistant
Miss Rachel Lucas Cedar Teaching Assistant

 Year 3 Staff

nAME rESPONSIBILITY
Miss Laura Wells Larch Class Teacher, Design & Technology Coordinator
Mr Richard Hull Maple Class Teacher, Maths Leader
Mrs Maggie Cregg Larch Teaching Assistant
Mrs Mary Reilly Larch Teaching Assistant

Year 4 Staff

Name rESPONSIBILITY
Miss Claire Ward Oak Class Teacher
Miss Stacey Barton Pine Class Teacher
Mrs Anna Kotlicka Oak Teaching Assistant
Mrs Maureen Vaughan Oak Teaching Assistant
Mrs Irene Conroy Pine Teaching Assistant
Mrs Martina Campbell 1:1 Support, Oak & Pine Teaching Assistant

Year 5 Staff

Name Responsibility

Miss Patricia Ruane

Rowan Class Teacher, Lower KS2 Leader, KS2 English Coordinator

Miss Lauren Scannell Poplar Class Teacher, ICT Coordinator
Mrs Rebecca Carter Poplar Teaching Assistant
Mrs Neena Fernandes Rowan Teaching Assistant
Mr Ryan Scannell 1:1 Support

Year 6 Staff

Name Responsibility
Miss Aoife Boyle Yew Class Teacher, Upper KS2 Team Leader, RE Leader
Mrs Gina Taylor Willow Class Teacher, History Coordinator
Mrs Lisa Redmond Yew Teaching Assistant
Mrs Karen Thorogood Willow Teaching Assistant

Support Staff

Name Responsibility
Mrs Caroline Jackson Assistant SENCO & Science Coordinator
Mrs Emma Ponnaganti Music Teacher
Mrs Sylwia Zebrowska Modern Foreign Launguages Teacher
Mrs Patricia O'Farrell PPA Cover

Additional Support Staff

Name Responsibility
Mrs Jennifer Molyneaux Wellbeing

Administrative Staff

Name Responsibility
Mrs Sally Burke School Business Manager & Secretary
Mrs Caroline Tomlinson Administrative Officer
Mr Richard Pugh ICT Technician

Welfare Staff

Name Responsibility
Mrs Ivani Dent Welfare Officer
Mrs Lorraine Patterson Welfare Officer

Caretaking Staff

Name responsibility
Mr Steve Richards Caretaker

School Governors

Foundation
Governors Appointed by the Diocese (9)
Committees Office
Mrs Ailish Healy (Chair) Resources
Pay
Child Protection & Safeguarding
01/05/2012
to
31/08/2016 Extended to 31/8/2020

Resources Committee Chair
Revd. Fr. Guy Sawyer Religious Education 01/09/2014
to
31/08/2018
Mrs Leanne O'Brien (Parent Governor) Pupil
Early Years & Foundation Stage
01/09/2016
to
31/08/2020

Pupil Committee Chair
VACANCY Resources  
VACANCY
 
Resources  
Mrs Carmel Farrell Pupil Foundation Governor
Mr Simon Frearson Resources 16/03/2017
to
31/08/2020
Mr Darren Colson Resources 21/01/2014
to
31/08/2017

Mrs Maria O'Brien
(Foundation Governor)

Admissions

Pending

Mrs Eileen Kinnear
(Local Authority Governor)
Resources 10/04/2013
to
09/04/2017

Mr Graeme Jeffs
(Parent Governor)

Pupil

01/09/2016
to
31/08/2020
Mr Andy Karaiskos
(Co-opted Governor)
Resources 01/09/2015
to
31/08/2019
Mrs Anne Monahan   Ex Officio

Mrs Johanna Collyer
Mrs Irene Marotta
(Staff Governors)

 

01/09/2015
to
31/08/2019

Mrs Maria O'Connell
(Deputy Head Teacher &
Observer)

   
Mr Brian Frederick
(Deputy Head of Governors)
Clerk to the Governors